نظر سنجی
نظر شما در رابطه با سایت سازمان میراث فرهنگی استان قزوین چیست؟
عالی
خوب
متوسط


کلاس آموزش کاشی کاری
آموزش کاشیکاری سنتی در گارگاه مرمت امامزاده حسین(ع) قزوین

به منظور آشنایی و معرفی هنر زیبای کاشیکاری کلاس آموزشی کاشیکاری سنتی توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین برگزار شد.
این نشست آموزشی با همت معاونت میراث فرهنگی توسط استاد رضا زمانداری کاشی‌کار سنتی در کارگاه مرمت کاشی‌های گنبد امامزاده حسین(ع) با حضور ناظران و کارشناسان میراث فرهنگی و علاقمندان به این هنر اصیل و معنوی برگزار شد.
استاد رضا زمانداری در این نشست علمی تخصصی، به بیان تاریخچه هنر کاشی‌کاری در ایران و موارد استفاده آن در بناهای مختلف با شیوه‌های متنوع اجرا پرداخت.
وی همچنین تاثیرات شرایط جوی بر روی کاشی و انواع لعاب‌ها را در دوره‌های مختلف توضیح داد و با معرفی کاشی تراش و کاشی معرق در معماری سنتی اسلامی، نمونه‌هایی را برای آشنایی هنرآموزان به صورت زنده اجرا نموده و به سئوالات هنرآموزان پاسخ دادند.
شایان ذکر است : خاندان زمانداری از هنرمندان کاشی‌کار سنتی کشور هستند که این هنر به صورت موروثی نسل به نسل در آنها انتقال یافته و بناهای مهم بسیاری را با این هنر مزین یا مرمت نموده‌اند و هم اکنون نیز رضا زمامداری استاد کاشیکار، مرمت گنبد امامزاده حسین(ع) را در دست اجرا دارد.
کاشی‌‌کاری از هنرهای سنتی در معماری اسلامی بوده که بنا بر شواهد در دوران پیش از اسلام نیز رایج داشته و اوج و شکوفایی آن نیز از قرن پنجم هـ.ق به بعد می‌باشد. این هنر اصیل به چهار شیوه، هفت رنگ، معرق، مینایی و معقلی در بناها اجرا می‌گردد.
 

شنبه 31 تير 1391
07:03:30

 
Copyright © 2017 qchto.ir - All rights reserved
E-mail : info@qchto.ir - Power by Ghasedak ICT