۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷

گام نخست برای ثبت ملی بافت تاریخی روستای خیارج توسط میراث فرهنگی استان

در راستای حفاظت و نگهداری از منابع طبیعی و منظر تاریخی– فرهنگی بافت روستاها، پروژه مطالعاتی تاریخی– فرهنگی روستای تاریخی خیارج واقع در جنوب دشت قزوین جهت آماده سازی و ارائه پرونده به شورای ثبت بافت تاریخی کشور به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی استان قزوین آغاز شد.

محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: روستای تاریخی خیارج یکی از مناطق کهن و قدیمی بخش رامند از توابع شهرستان بوئین زهرا است که به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در جنوب منطقه باستانی دشت قزوین به لحاظ تاریخی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و وجود آثار باستانی چون تپه خاکی که بر اساس یافته های باستان شناسی و آثار به دست آمده متعلق به دوره اشکانی است، بنا‌هایی متعلق به دوران اسلامی، آرامگاه منسوب به دعبل خزاعی مداح ال محمد (ص) و تکلم مردم روستا به زبان تاتی که از زبان‌های کهن ایرانی می باشد نشانگر قدمت تاریخی روستای خیارج بوده که امیدواریم بتوانیم با گردآوری و تدوین منابع و مستندات پرونده ثبتی این روستا را برای ثبت در فهرست ثبت بافت تاریخی آماده نماییم.

حضرتی با اشاره به آغاز پروژه مطالعاتی بافت تاریخی روستای خیارج جهت آماده سازی و ارائه پرونده آن به شورای ثبت بافت تاریخی کشور اظهار داشت: با توجه به اهمیت تاریخی روستای خیارج و شرایط جغرافیایی آن که داراي آب و هوايي صحرايي‌ـ مديترانه‌اي و هميشه سبز است ، ساماندهی و حفاظت از بافت تاریخی این روستا می‎تواند نقش موثری در افزایش حضور گردشگران و رونق اقتصادی این منطقه داشته باشد، به همین دلیل انجام اقدامات لازم جهت ثبت ملی روستای تاریخی خیارج در دستور کار قرار گرفت و طرح مطالعاتی آن با هدف تهیه نقشه، مطالعه و مستند سازی عناصر ارزشمند، تهیه ضوابط و مقررات جهت حفاظت‎های قانونی و در نهایت آماده سازی و ارائه پرونده ثبت آن به شورای ثبت بافت تاریخی کشور آغاز شد که در حال حاضر توسط مشاور طرح مهندس سمیه مراغی و تحت نظارت کارشناسی مهندس فاطمه دهخدا نیا و با تامین هزینه‌ای معادل ۴۰۰میلیون ریال از محل اعتبارات ملی میراث فرهنگی در دست انجام است.

وی افزود: در این طرح مطالعه وضع موجود روستا، طرح های بالادست، ویژگی های کالبدی و کارکردی و ارزش‌ها و ویژگی‌های اجتماعی، اقتصادی و … بررسی می شود و پس از آماده سازی و ارائه پرونده آن به شورای ثبت بافت تاریخی و تایید اعضای این شورا امیدواریم این بافت ارزنده تاریخی – فرهنگی ثبت گردد تا بتوانیم گامی موثر در جهت حفاظت از سیمای منظری و بافت تاریخی این منطقه برداریم.

شایان ذکر است: روستای خیارج از توابع بخش رامند شهرستان بوئین زهرا در جنوب منطقه باستانی دشت قزوین واقع شده و در خصوص این روستا در کتاب مینودر (باب‌الجنه) به نقل از سید محمدعلی گلریز می‌خوانیم: «یکی دیگر از قصبات این دهستان قصبۀ خیارج است که یکی از آبادی‌های کهن و بسیار قدیمی دهستان رامند می‌باشد. در برابر این قصبه تپه‌ای است که مسجد آبادی در بالای آن واقع شده است. می‌گویند ساختمان‌هایی از دورۀ اسلام در آنجا بوده است که اکنون از میان رفته و نیز بقعه‌ای در این آبادی است که آن را آرامگاه دعبل خزاعی مداح آل محمد (ص) می‌دانند. از این آبادی دانشمندان بسیاری برخواسته‌اند (مینودر، ۱۳۶۸: ۹۸۵).