۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۲

نخستین پلاک ماندگار در سر در منزل آیت الله حاج عباس ابوترابی نصب شد.

در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، با شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین؛ اولین پلاک ماندگار با حضور حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد حسین

ابوترابی نائب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین و جمعی از مدیران استان در سردر منزل این عالم بزرگ نصب گردید.

محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: طرح کاشی یا پلاک ماندگار، در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین است که در ابتدا افراد شاخص استان را شناسایی کرده و برای معرفی این عزیزان به مردم پلاک‌هایی را با رضایت آنها در سر در منزلشان نصب می‌کنیم.

حضرتی با اشاره به هدف این طرح افزود: در طرح پلاک ماندگار که در سطح کشور انجام می‌شود به‌ دنبال هویت‌بخشی به شهرها و محله‌ها هستیم و با شناسایی شخصیت‌های معاصر، و نصب پلاک، منزل آنها را مشخص و به مردم و گردشگران معرفی خواهیم کرد.

وی همچنین اظهار داشت: شخصیت‌های این طرح چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که در دوران فعالیت خود کارهای نوینی را خلق و یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده‌اند که نشان‌دهنده ارزش‌های یک محله و یا منطقه است و موجب ارتقای ارزش فرهنگی آن خواهد شد.

این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: در راستای اجرای طرح ملی پلاک ماندگار، اولین کاشی سردر منزل فقیه، مفسر، فیلسوف و مدرس علوم دینی آیت الله حاج سید عباس ابوترابی نصب گردید و با حضور حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد حسین ابوترابی نائب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و جمعی مدیران استان از این پلاک رونمایی شد.

حضرتی طرح ملی پلاک ماندگار را ادای دینی به مشاهیر و مفاخر کشور عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح علاوه بر یادآوری حضور آنها به شهروندان و گردشگران در شهر و محلات، فرصت خوبی برای شناساندن بزرگان فرهنگ و ادب و هنر کشور به نسل جدید خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ابراز داشت: با ارزیابی‌های به عمل آمده در استان ۱۴ نفر از مفاخر رشته‌های مختلف به سازمان میراث فرهنگی کشور معرفی شدند که پلاک‌های این عزیزان نیز در طی روزهای آینده بر سردر منزلشان نصب خواهد شد و امیدواریم بتوانیم با شناساندن و معرفی چهره‌های مهم و شاخص به افراد جامعه به خصوص نسل جدید در جهت اعتلای فرهنگ کشور گام موثری برداریم.

گفتنی است: آیت‌الله حاج سیدعباس ابوترابی، از علمای بزرگ و مشهور قزوین بود که در سال ۱۳۳۵ه‍.ق در قزوین به دنیا آمد. پس از فراگیری علوم مقدماتی نزد آیات: شیخ محمود رئیسی، شیخ یحیی مفیدی و پدر خود (آیت‌الله سیدابوتراب قزوینی) با مبانی علوم الهی آشنا شد. سال ۱۳۵۳ه‍.ق به حوزه علمیه قم رفت. در دروس آیات: حجت کوه‌کمری و بروجردی، امام خمینی(ره)، آیت‌الله محقق داماد و علامه طباطبایی حاضر شد. بعد به زادگاهش بازگشت و به تدریس و اقامه جماعت پرداخت. آیت الله سیّدعباس ابوترابی قزوینی که در جریان نهضت امام خمینی(ره)، از ابتدا تا انتها، همراه و همگام امام(ره) بود، در جریان مبارزات مردم قزوین در دوران ستمشاهی، دارای نقش بی‌بدیل است. وی در انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی به نمایندگی مردم قزوین برگزیده و در سال ۱۳۷۷ هـ. ش از سوی مقام معظم رهبری به امامت جماعت مسجد امام حسین (علیه‎السلام) تهران منصوب شد.

آیت الله ابوترابی به همراه آیت الله حسن زاده آملی، آیت الله عبدالله جوادی آملی، شهید دکترسیّد محمّد حسینی بهشتی، حجت الاسلام دکتر احمد احمدی، دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، شهید دکترمحمد مفتح، حاج شیخ عباس ایزدی، سیّداسماعیل صائنی زنجانی، آیت الله حاج شیخ حسین اویسی قزوینی از جمله شاگردان درس مرحوم علامه طباطبایی بودند.

حاج سیدعباس ابوترابی در ۱۳۴۹ به پیشنهاد –آیت الله سید ابوتراب مجتهد- و به درخواست مردم به قزوین آمد. و به فعالیت های اجتماعی از جمله تاسیس مرکز نجاتیه، در زمینه آموزش و تربیت دختران پرداخت. از آثار قلمی این عالم ربانی می‌توان زبده المقال فی خمس النبی، تقریرات درس فقه آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله حجت، جهاد نفس، حقیقت در سیمای حق، مباحث توحید، یک دوره فقه و اصول اشاره کرد.

سرانجام آن عالم بزرگوار پس از ۸۴ سال زندگی صبح روز پنجشنبه ۲۷ صفر ۱۴۲۱ قمری/۱۲ خرداد ۱۳۷۹ شمسی در مسیر زیارت حضرت علی بن موسی‌الرضا )علیه‎السلام) همراه فرزندش حاج سیدعلی‌اکبر ابوترابی در سانحه تصادف درگذشت و پس از تشییع بسیار باشکوه در تهران و قزوین به مشهد انتقال یافت و در صحن عتیق دفن شد.