۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین: باغستان سنتی قزوین در مسیر ثبت جهانی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت:باغستان سنتی قزوین بعنوان یک میراث ارزشمند تاریخی در مسیر ثبت جهانی قرار دارد وساخت و ساز در آن می تواند این فرصت را سلب کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی  حضرتی شنبه شب در جلسه ستاد ساماندهی باغستان سنتی قزوین که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: اگر کارگزاران دولت می خواهند برای باغستان تصمیم بگیرند باید به نظریه و مبانی دولت در مدیریت شهری پایبند باشند و در مسیر تعیین شده گام بردارند.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور در سفر به قزوین اعلام کرد باغستان یک ثروت بین نسلی است که ما حق نداریم آن را نابود کنیم و بدترین درآمد برای شهرها نابود کردن باغات است.

باغستان در مسیر ثبت جهانی

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین تصریح کرد:درقزوین سه ظرفیت برای ثبت جهانی وجود دارد که به اعتقادکارشناسان یونسکو، باغستان سنتی روان ترین مسیر را برای این افتخار بین المللی دارد.

وی اضافه کرد: باغستان یک میراث بزرگ و استثنایی بشری است که در یک دشت کم آب پدران ما از۱۲۰۰ سال قبل با شیوه ای منطقی هم منابع آبی را مدیریت می کردند و هم یک سرزمین را سبز نگهداشته واز خطر سیلاب هم در امان داشته بودند.

حضرتی اظهارداشت: باغستان در برابر سیلاب ها مانند سدی محکم عمل میکرده اما امروز با مشکلات فراوانی مانند کمبودّ آب، نداشتن راه دسترسی، روبروست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین بیان کرد: باید چاه خانه ها را احیا کنیم و ساخت اتاقک در باغستان منطقی نیست و اگر ساخت و ساز کنترل نشود امکان ثبت جهانی سلب خواهد شد.

باغداری اقتصادی نیست

وی اضافه کرد: اینکه باغستان اقتصادی است یا نه باید واقع بین بود و نگذاشت تصمیمات غلط به باغستان آسیب برساند اما به نظر می رسد درآمد باغداری جذابیت لازم را برای فعالان آن ندارد و باید فکری کرد.

حضرتی یادآورشد: آب در اطراف باغستان هست اما سوار باغ نمی شود و امکان استفاده از روان آبها در باغستان نیست و در شورای پنجم بسیار امیدوار هستیم ضمن بازنگری در مسائل گذشته اگر اشتباهی شده آن را جبران کنیم.

وی گفت: برای تصمیم گیری در مورد باغستان باید باغداران در جلسات حضور داشته باشند و نظر دهند تا چاره اندیشی ها کاربردی باشد.