فرهنگ و آداب و رسوم

آداب و رسوم
بدلیل استقرار اقوام و نژادهای مختلف در منطقه ما شاهد تنوع فرهنگی گسترده‌ای هستیم که هر یک از این اقوام دارای آداب و رسوم متفاوت می‌باشند و هر ساله با شکوه فراوان آئین‌های خود را اجرا می‌کنند تا جایی که گردشگران بیشماری جهت تماشای این آئین ها به منطقه سرازیر می‌شوند.
پنجاه بدر
هر ساله بعدازظهر روز نوزدهم اردیبهشت ماه، پنجاهمین روز سال، مردم قزوین به مصلایی که در میان باغ‌های جنوب شرقی شهر قرار گرفته می روند. در گذشته در این مکان، یک آب انبار و یک مسجد وجود داشت که امروزه تنها بخشی از آب انبار آن به جای مانده است. خانواده ها در باغ های اطراف این آب انبار نشسته و بعد از خوردن غذا و تنقلات، بزرگترها و اغلب زنان، مشغول خواندن نماز طلب باران می شوند.
از آنجا که مراسم باران خواهی از سنت های کهن در ایران است، می توان احتمال داد که بنای اولیه مسجد که امروزه تخریب شده مکانی بوده که پیش از اسلام در آنجا مراسم طلب باران یا احتمالا جشن باران برپا می‌شده و یا مکانی مانند پرستشگاه آناهیتا« الهه آب».

دوازدهم محرم ( سوم امام )

بر اساس روایات، بعد از واقعه کربلا با تهدید« یزید بن معاویه» کسی جرات نمی کرد تا جنازه‌های یاران امام حسین (ع) را دفن کند؛ تا اینکه زنان طایفه « بنی اسد» جمع شده و به خاک کردن جنازه ها پرداختند. این واقعه در روز سیزدهم ماه محرم اتفاق افتاد به همین خاطر زنان قزوینی هر سال در روز سیزدهم ماه محرم با به دست گرفتن بیل و پیکرهای نمادین مسیر مشخصی را طی کرده و به سینه زنی و نوحه خوانی می پردازند.