۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲

ساماندهی و مرمت ایوان جنوبی آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع)

در راستای حفاظت و نگهداری از بناهای ارزشمند تاریخی– مذهبی، ایوان جنوبی آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع) با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ساماندهی و مرمت شد.

محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ضمن اعلام این خبر با اشاره به ضرورت توجه ویژه به زیارتگاه‌ها به عنوان بخش مهمی از فرهنگ متعالی و کهن این مرز و بوم گفت: بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل(ع) واقع در ابتدای خیابان کوروش از اماکن ارزشمند تاریخی– مذهبی دوره صفویه به شمار می‌رود و نزد مردم قزوین از جایگاه و اعتبار ویژه‌ای برخوردار است و در همه ایام سال به ویژه ماه‌های محرم و صفرمردم قزوین و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به زیارت این بقعه متبرکه رفته و نذورات خود را به جا می‎آورند.

وی در خصوص پروژه مرمت و ساماندهی بنای تاریخی– مذهبی امامزاده اسماعیل(ع) اظهار داشت: با توجه به آسیب‌های وارد آمده به بخش‌هایی از بنای این زیارتگاه طی سال‌های گذشته پروژه مرمت و ساماندهی ایوان جنوبی بنا از اوایل بهمن ماه سال جاری در دستور کار تیم مرمت این اداره کل قرار گرفت و اقدام‌های مرمتی اعم از مرمت دیواره، دانه گذاری آجری، نصب پنجره، بندکشی و نصب ناودان سنگی با مشارکت هیات امنای آستان مقدس امامزاده اسماعیل و تحت نظارت مهندس احسان نورانی اجرا شد.

حضرتی در ادامه یادآور شد: امیدواریم با انجام مرمت و بهسازی بهنگام بناهای ارزشمند تاریخی– مذهبی ضمن حفظ جایگاه مذهبی و عبادی این اماکن، در جهت صیانت و نگهداری از قابلیت‎های دیگر نظیر معماری و هنرهای تزئینی آنها بهره‌مند شویم.

شایان ذکر است: بقعه  امامزاده اسماعيل (ع) در سه راه انصاری روبروی بنای تاریخی عالی قاپو قرار دارد و در تاریخ ۲۰/۷/۱۳۷۶ با شماره ۱۹۱۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

اين آرامگاه در دوره قاجار مورد بازسازی قرار گرفته و با دو حیاط و ایوان در شمال و جنوب، یک ایوانچه در شرق و پنج رواق کوچک در پیرامون حرم از زیارتگاه‌های معتبر استان قزوین به شمار می‌رود.