۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸

آغاز مرمت و ساماندهی گرمابه تاریخی‌خان در قزوین

در راستای احیاء و باززنده سازی آثار و بناهای ارزشمند تاریخی، مرمت و ساماندهی گرمابه تاریخی خان به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین آغاز شد.

محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: گرمابه‌های تاریخی قزوین بخشی از میراث و هویت مردم این کهن شهر به شمار می‌روند که به عنوان یک فضای ایرانی و مبتنی بر معماری سنتی با تزئینات ارزشمند و کتیبه‌های نفیس در سر در و گاه نقاشی ها و فرسک های هنری در فضای سربینه همواره از جایگاه ویژه‌ای در تاریخ معماری این سرزمین برخوردار هستند.
وی افزود: گرمابه تاریخی خان اثر متعلق به دوره زند و قاجار است که در خیابان امام و در فاصله اندکی از مسجد و آب انبار مولاوردیخان واقع شده و با توجه به نوع معماری و قرارگیری این اثر در بافت تاریخی شهر قزوین، اجرای اقدامات حفاظتی جهت احیاء و جلوگیری از تخریب آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

حضرتی با اشاره به آغاز فعالیت‌های مرمتی جهت ساماندهی و مقاوم سازی این بنای تاریخی اظهار داشت: فاز اول مرمت گرمابه تاریخی خان شامل بام‌سازی و برداشت بافت‌های فرسوده به مساحت ۵۰۰ متر، مرمت و خندان کردن طاق‌ها، اجرای کانال کشی و عایق کاری از اوایل تیرماه سال جاری تحت نظارت و کارشناسی فنی مهندس ملکعلی برجعلیزاده و با پیش بینی هزینه تقریبی ۹۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی آغاز و هم اکنون در حال اجرا می‌باشد که در صورت تامین اعتبار مورد نیاز مرمت داخل بنای حمام شامل نازک کاری، کاشی کاری بدنه و آجر کاری صورت خواهد پذیرفت.
 شایان ذکر است: گرمابه خان از آثار مربوط به دوره زند و قاجار است که در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ۱۲۶۲۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این بنا به شکل مستطیل و در ابعاد ۲۷ در ۲۰/۲۴ در یک طبقه بنا شده و بخش اعظم آن در خاک فرو رفته است. فضای سربینه حمام شامل هشت ضلعی منظم است که بر فراز آن گنبد خفته‌ای قرار دارد تمامی اضلاع سر بینه دارای طاقنما و شاه نشین بوده و فقط ضلع مقابل ورودی از این امر مستثنی بوده و به گرمخانه راه دارد. گرمخانه متشکل از سه فضای نسبتا کوچک چهار ضلعی است که با گنبد پوشش شدهاند و نیز دارای حوض چهار فصل است که امروز فاقد کاربری می‌باشد.